Staff

Administration & Office Staff (416) 393-1860

Principal
Ms. Reiko Fuentes
Ext. 20010
Vice-Principal
Mr. Joseph Ghassibe
Ext. 20012
Vice-Principal
Ms. Agoritsa Papadopoulos
Ext. 20011
Office Administrator
Ms. E. De Jesus
Ext. 20001
Office Secretary
Ms. D. Liscoumb
Ext. 20000
Office Secretary
Ms. C. Manolakos
Ext. 20002
Office Secretary
Ms. S. Everett
Ext. 20004
Guidance Secretary
Ms. S. Sukhdeo
Ext. 20040

 

Caretaking Staff 416 393-1860 Extension 20050

Chief Caretaker Mr. R. Manone
Shift Supervisor TBD

 

Teaching Staff                                               

Mr. R. Basheer Mathematics 
Mr. K. Berger English
Mr. G. Billinghurst History
Ms. C. Boxer Art ESL
Ms. K. Brown Physical Education
Ms. L. Burnip English & Drama
Ms. C. Campbell Arts & English
Ms. M. Carniol English & Library
Ms. A. Chan History
Ms. S. Chaudry Co-Op & Careers
Mr. S. Conley Art
Ms. S. Da Silva (on leave semester 2) Mathematics
Ms. E. Del Col (on leave 2017-2018) English History
Mr. P. Dinsmore Sciences
Mr. D. Ferroni History
Mr. C. Geomolean Sciences
Ms. C. Grace Co-Op & Student Success
Ms. M. Hadziahmetovic English & History
Ms. D. Haines Library
Ms. S. Halas ESL
Ms. M. Hao Arts & ESL
Ms. J. Homatidis Physical Education
Mrs. S. Honess Special Education
Ms. J. Ibe Physical Education
Mr. H. Israelovitch Guidance 
Ms. R. Jackson English
Mr. G. Janeteus English History
Ms. C. Jephcott Sciences & Special Education
Mr. E. Ketchum Geography
Ms. E. Kim Business
Mr. D. Kleiman Sciences
Ms. A. Laki French
Mr. E. Lee English
Mr. S. MacDonald Geography 
Ms. A. Matte Mathematics
Ms. J. McKinnon Geography and Sciences
Ms. E. Monaghan Sciences
Mr. A. Moore English & History 
Ms. D. Moore French & History
Mr. J. Naylor Sciences
Ms. L. Neumann Arts
Ms. J. Ng Guidance
Mr. A. Oosterhoff Guidance
Ms. P. Paul Mathematics 
Ms. A. Pawlowski French
Ms. M. Pedersen Business
Ms. J. Pupovac Sciences
Ms. N. Robles Evans Sciences
Ms. M. Roca English & Drama
Ms. L. Rodopoulos English 
Mr. T. Rudan History & Contemporary Studies 
Mr. H. Russell Geography & Computer Studies
Ms. H. Saba Computer Studies
   
Ms. S. Shyllit  History & Special Education
Ms. L. Simas Music
Mr. M. Sinevici Physical Education
Mr. E Sloim Business Studies
Ms. E. Soneriu Mathematics
Ms. M. Thompson Mathematics
Ms. D. Wilk Mathematics  & Special Education