Trustees Vote to End School Resource Officer Program at TDSB
Trustees have voted to end the School Resource Officer (SRO)    More>>
Follow the TDSB:
Search

Student Clubs & Councils

Student Clubs and Committees

These activities welcome new members at all times.  Simply contact the teacher advisor to find out when and where the next meeting will be!  Have fun! Get involved!

Art Club: S. Ross

Badminton Club: B. Goldkind & M. Harrison

Band, Beginner: T. Alberts

Band, Jr. Concert: B. Martin

Band, Sr. Concert: B. Martin

Bent on Change: M. Erickson & G. Smith

Bike Club: D. Ast & R. Chan

Business Club: B. Goldkind

Camera Club: S. Ross & G. Smith

Camp Tiger Way: C. Freitas & A. Freitas

Cheer Squad: I. Ayala & M. Harrison

Chemistry Club: T. Mantchenko & V. Persad

Chess Club: M. Bauer

Christian Fellowship Club: D. Leblanc

Computer Science Club: F. Cho

Dance Club: C. Johnston

Debating Society: B. Goldkind & M. Harrison

DECA: I. Montarras

East Asian Culture Club: R. Chao

Eco-Team: K. Carver

Film Club: T. Alberts

FIRST Robotics Team: F. Cho

French Club: A. Freitas

Fun Fit: A. MacLeod

Games Club: C. Freitas

GEAR (Gender Equity and Rights): L. McCalla

Guitar Club: C. Freitas

Harbord Athletic Council (HAC): S. Burrows

Harbord Club Museum Volunteers: D. Leblanc & B. Felix

Harbord Leadership Council: D. Ast

Harbord Singers: P. Feng

Investment Club: B. Goldkind

Japanese Culture Club: B. Townsend

KEY Club: S. Sue

Library Council: G. Joseph

Music Appreciation Club: C. Williams

Music Council: B. Martin            

Peer Leaders: D. Ast & R. Chao

Physics Club: A. Demesie

Pink Ribbon Society: B. Goldkind

Poetry Club: A. Magney

Portuguese Club: A. Freitas & C. Freitas

Prom Committee: B. Felix

SAC (Student Activity Council): V. Persad

School Play: C. Johnston

Sears Festival: C. Johnston & N. Probst

SLIC (Students Leading Initiatives for Change): D. Ast

Spanish Club: I. Ayala & S. Gacich

Stop the Stigma: R. Pieniniemi

String Orchestra: B. Martin

String Orchestra (Sr.): B. Martin

Swim Club: D. Purchas

Taiko Drumming Club: M. Zhou

Team Unbreakable: D. Leblanc

Tiger Tech: V. Persad

Tiger Talk (School Newspaper): A. Garner-Pringle & C. Williams

Tigerline Announcement Team: S. Sue

Tutoring Centre: L. Fraser, H. Kim, R. Kunz & G. Smith

WACC (Whole of Africa and Caribbean Culture Club): D. Ast, G. Joseph, L. McCalla & G. Smith

Weight Room: S. Gacich

Young Scientists of Harbord: T. Amdemichael & R. Kunz

Athletic Teams

Badminton Team: I. Ayala & M. Harrison

Baseball: M. Harrison & G. Smith

Basketball, Junior Girls: S. Burrows & A. MacLeod

Basketball, Senior Girls: S. Burrows

Basketball, Junior Boys: S. Burrows

Basketball, Senior Boys: S. Burrows & N. Vavougios

Cross Country Running: M. Bauer & D. Leblanc

Field Hockey, Girls: K. Faulconbridge & L. Varone

Hockey, Boys: R. Chan & M. Csepreghi

Hockey, Girls: S. Burrows

Rugby: A. Magney & D. Purchas

Rugby 7s, Junior Boys: A. Magney

Rugby 7s, Senior Boys: A. Magney

Soccer, Varsity Girls: A. MacLeod

Soccer, Junior Boys: N. Vavougios

Soccer, Senior Boys: D. Purchas

Softball, Girls: S. Burrows

Swimming: D. Purchas

Tennis: S. Gacich & L. McCalla

Track and Field: V. Persad

Ultimate Frisbee: M. Bauer & D. Leblanc

Volleyball, Junior Girls: L. McCalla

Volleyball, Senior Girls: B. Gurney

Volleyball, Junior Boys: B. Gurney & S. Sue

Volleyball, Senior Boys: B. Gurney: S. Sue

Volleyball, Co-ed: B. Gurney

Wrestling: S. Ross & A. Witt





Business Club
http://habordbusinessclub.weebly.com/

Business Department
http://harbordcollegiatebusinessdepartment.weebly.com/
Location of School

© Toronto District School Board. Terms & Conditions