MEET OUR STAFF graphic

OFFICE

Ms. D. Stern - Principal
Mr. M. Moore - Vice-Principal
Ms. A. Patel - Office Administrator
Ms. M. Strazzeri - Secretary - a.m.

Ms. Amy Chan - Secretary - p.m.

 



FULL DAY KINDERGARTEN

Ms. R. Mamann - SKE, Room 101

Ms. D. Baker - JK/SK A, Room 102
Ms. M. Macri - D.E.C.E., Room 102

Ms. J. Epstein - JK/SK B, Room 103
Ms. Astilean-Rist - D.E.C.E., Room 103

Ms. E. Altman - JK/SK C, Room 104
Ms. Z. Amandar - D.E.C.E, Room 104

Ms. I. Courage  - JK/SK D, Room 105
Ms. O. Podolean - D.E.C.E., Room 105


PRIMARY
Ms. I Smyrniotis - Grade 2, Room 101
Ms. G. McGregor - Grade 1, Room 107
Ms. R. Spratt-Landry (Mr. J. Doolittle on leave) - Grade 1, Room 108
Ms. P. Mekuz - Grade 1 C, Room 109
Ms. J. Prentice - Grade 2/3, Room 106
Ms. L. Yee - Grade 2 , Room 202
Ms. F. Abtan - Grade 2, Room 203
Ms. K. Jones - Grade 3/4, Room 209
Ms. J. Kassel - Grade 3, Room 210
Ms. M. Wilson - Grade 3, Room 211
 


JUNIOR
Mr. D. Posno - Grade 5, Room 207
Mr. D. Fithern - Grade 4, Room 204
Ms. C. Schumacher- Grade 4/5. Room 201
Mr. D. Posno - Grade 5, Room 303
Mr. D. Coopersmith - Grade 6, Room 301
Mr. M. Simoes - Grade 6, Room 302

(Mr. J. Young on leave)


FRENCH MID-IMMERSION
Ms. J. Alvarez - Grade 4 FI, Room 206
Ms. G. Blais-Jones (Ms. Y. Haeri on leave) - Grade 5 FI, Room 208
Ms. N. Fodil - Grade 6 FI, Room 303 


ADDITIONAL TEACHING STAFF
Ms. S. Ward - Health/Physical Education/Preparation Time, Gymnasium - a.m.
Ms. E. George Hughes - Health/Physical Education/Preparation Time, Gymnasium - a.m.
Ms. S. Swedko - Core French/Preparation Time, Portable 1
Ms. K. Osborne - Music/Preparation Time, Room 212
Ms. M. Johnston - Music/Preparation Time, Room 213
Ms. J. Tong - Library/Information Technology/Preparation Time, Library

Ms. A. Clarke - Preparation Time - p.m.
 

SPECIAL EDUCATION AND RESOURCE SUPPORT
Ms. L. Shiner - HSP/MART, Room 304, a.m.
Ms. D. Kahane - SERT/Resource

ESL/ELL SUPPORT
Ms. E. George-Hughes - p.m. 

SUPPORT STAFF
Ms. J. Paschali - Educational Assistant
Ms. L. Teixeira - Educational Assistant

SST - SCHOOL SUPPORT TEAM
Ms. V. Orekhovsky - Psychology
Ms. R. Tannenbaum - Speech/Language
Ms. K. Papsin - Social Work 
Ms. M. Riches - Special Education

LUNCHROOM SUPERVISORS

Ms. S. Aghar - Room 104
Ms. L. Quines - Room 105
Ms. S. John - Lunchroom
Ms. J. Lumagui - Lunchroom
Ms. N. Moshtagh Askari
Ms. E. Vila - Lunchroom
Ms. M. Agrida - Room 102
Ms. T. Mukherjee (Temp) - Room 103

CARETAKING STAFF
Julio Silva - Head Caretaker
James Hildebrand - Caretaker
Sean Bell - Caretaker
Moose Patel - Caretaker