Staff/Class List (Updated December 2020)

Office Staff

Principal Mikki Hymus
Vice-Principal Cathy Proulx
Vice-Principal Heather Walker
   
Office-Administrator  Sahar Badawy
Secretary  Starrlene Thomlison

 

Caretaking Staff

Chief Caretaker Rajendra Sewgobind
Evening Caretaker Justin Gratton
Evening Caretaker Pat Samuels

 

Classroom Teachers

FDK A Ms. Kim
FDK B Ms. Geller
FDK C Ms. Jack
FDK D Ms. Jack
FDK E Ms. Walsh
FDK F Mr. Dawson

   
Grade 1 A Ms. Papadimitiou
Grade 1 B Ms. Girardi D'Souza
Grade 1/2 Ms. Tsang


Grade 2 A Ms. Chapnick
Grade 2 B Ms. Scher


Grade 3 B Ms. Tolkin
Grade 3 C Ms. Porter

   
Grade 4 A Ms. Popescu
Grade 4 B Ms. Kouay
Grade 4 C Ms. Bull
   
Grade 5 A Ms. Meijer
Grade 5 B Mr. Fry
Grade 5 C Ms. Camargo
   
Grade 6 A Ms. Yee
Grade 6 B Ms. Morton
Grade 6 C Ms. McAuley
Grade 6 D Ms. Vink
   
Grade 4 Extended French Mr. Butler
Grade 4/5 Extended French Ms. Watson
Grade 4/5 Extended French Ms.Ty-Holland
Grade 5/6 Extended French Ms. Naiken
 PRI MID Ms. Sultana
 JR MID Ms. Cadeau

 

Support and Programs

ESL/LEAP Mr. Thompson
ESL/LEAP Ms. Arrowood
ESL Ms. Sayeed
ESL Mr. Coleman

   
HSP/SERT/MART/Empower Reading Ms. Tsue
SERT Ms. Renshaw
SERT Ms. Blakeley
   
Prep 1 Ms. Narine
Prep 2 Ms. Atcha
Prep 3 Ms. Chan
Prep 4 Ms. Thibeault-Lanteigne
Prep 5 Mr. Miller
Prep 6 Mr. Evenson
Prep 7 Mr. Mitchell

 

 

 

Educational Assistants

 EA MID Jr Mr. Facun
 EA MID Pr Ms. Kostandin
 EA HSP Ms. Nikolic
Special Needs Assistants
 SNA Ms. Parousis
 SNA (pm) Ms. Boardman
   
Early Childhood Educators  
Ms. Willis
Ms. Qiao
Ms. Mani

 
   

 

Lunchroom Supervisors

Grade 1 Ms. Amiri
Grade 3 TBD
Grade 4 Ms. Tulsi
Grade 5 Ms. Selvakaralan
Grade 6 Ms. Craigg
FDK (Room 101A) Ms. Datta
FDK (Room 103) Ms. Fayad
FDK (Room 104) Ms. Gunaratham
FDK (Room 101) Ms. Khanam
FDK (Room 105) Ms. Nzambe
FDK (Room 102) Ms. Ramasubramaniam
FDK (Room 106) Ms. Shaista
FDK (Room 107) Ms. Sharma
(Room 117) Ms. Yildirim
(Room 114) Ms. Mohamed
   
OTHER  
Parenting Centre Ms. Jamwal
S.E.P.T. T.B.D.
Spec. Ed. Consultant Mr. Beline
Speech and Language Pathology  Ms. Chlebus
Social Work Ms. Loizzo
Psycho-Education Pathology Ms. Shroff
MSIC Community Worker Mr. MacPherson
Hearing Itinerant Ms. Lambert-Samson
Champions Daycare Ms. Adams Mingo