Faculty & Staff

Faculty & Staff

Office Staff

 Principal  Mme Susan Pitre
 Vice-Principal  Ms. Melissa Berger
 Office-Administrator  Ms. Judy Cook
 Secretary  Ms. Esther Ching

 

Caretaking Staff

 Chief Caretaker  Mr. Curtis Beich
 Daytime Caretaker  Mr. Calving Ng
 Evening Caretaker  Mr. John Goodwin
 Evening Caretaker  Mr. Amar Singh
 Evening Caretaker  Ms. Adriana De Almeida

 

Classroom Teachers

FDK A  Ms. Rebbeca Oliver & Ms. Taili Hsu (ECE)
FDK B  Ms. Olia Libicz Pavlin & Ms. Sarah Gillis (ECE)
FDK C   Ms. Janet Hunter & Ms. Vana Srikantha (ECE)
FDK D  Ms. Susan Balogh
Grade 1 A   Ms. Cindy Yip
Grade 1 B   Ms. Thusha Anantharajah
Grade 1|2 A  Ms. Sanjana Ahmed
Grade 1|2 B         Ms. Julia Salerno
Grade 2   Ms. Marnie Mitz
Grade 2|3 A         Ms. Lindsay Rebboh
Grade 2|3 B         Ms. Lisa Burk
Grade 3 A   Ms. Joanna Diakos
Grade 3 B  Ms. Carol Corner
Grade 4 A   Mr. Andy Ianni
Grade 4 B  Ms. Olivia Dyck
Grade 4 A Middle French Immersion  Mme Claudia Webb
Grade 4 B Middle French Immersion  Mme Katharine Sproat (AM) Mme Laeya Karimi-Tabrizi (PM)
Grade 5 A  Ms. Erin Andrews
Grade 5 B  Ms. Iman Abamoussa
Grade 5 Extended French  Mme Kendra Hatch
Grade 6 A  Ms. Aviva Komlos
Grade 6 B  Ms. Rhona Nadel
Grade 6 C  Ms. Carlyn Moore
Grade 7 A  Mr. Cory Knight (AM) & Mr. Kevin Cato (PM)
Grade 7 B  Ms. Maytal Brenner
Grade 8 A  Mr. Ori Carmona
Grade 8 B  Mr. Colin Norris
Grade 8 C  Ms. Grace Kim
Grade 6|7|8 Intensive Support Program  Mr. Sergio Otoya & Ms. Vicky Cornejo (CYW)

 

Support and Programs

ESL - Primary|Junior|Intermediate   Ms. April Irums (AM)
   
Special Education   Ms. Kerri Noer
Special Education   Ms. Randi Nelson
   
Physical Education  Mr. Glen Henneberry
Music  Mr. Chris Coady & Mr. Cory Knight
Core French - Junior  Mme Safeeya Khadaroo
Core French - Intermediate  Mme Cecilia Piumbini (AM) & Mme Anna Izhik (PM)
Drama|Dance  Ms. Nancy Yasny
Library - Learning Commons  Mr. Darcy McLean
   

 

Early Childhood Educators

FDK A  Ms. Taili Hsu
FDK B  Ms. Sarah Gillis
FDK C  Ms. Vana Srikantha
   

 

Educational Assistants (EA) & Special Needs Assistants (SNA)

EA  Ms. Rosemary Barbieri
EA (PM)  Ms. Fatima Kushtova
SNA (AM)  Ms. Nicole Alves
   

 

Lunchroom Supervisors

 Ms. Carol Corera  Ms. Atoosa Zareei Esfandabadi
 Ms. Melissa Bandula  Ms. Carmen Klopper (Tues & Thurs)
 Ms. Shelby Rehl  TBA
 Ms. Amanda Ratnam  TBA
   TBA