Staff and Classes

Office Staff

 Principal  Allina Lee
 Vice-Principal  Suzy Papadopoulos
 Office-Administrator  Sandra Cowen-Knox    
 Secretary  Carol Johnson

Caretaking Staff

 Chief Caretaker  Iraj Safary
 Evening Caretaker  Kate Chapman-McIndoo
 Evening Caretaker  Donald McFarlane

Classroom Teachers

 JK/SK room 103  Asma Motala & Khadiga Mohammed
 JK/SK  room 107A  Kirk McCullough & Vicky Pasalis
 JK/SK room 108  Lorraine Arnone-Di Mondo & Eric Uy
 JK/SK room 109   Tom Recke & Mary Kiriakidis
 JK/SK room 207   Aaron Chiu & Sanja Novak
 Grade 1   Ruth Torchinsky 
 Grade 1    Lisa Nash
 Grade 1/2   Sean Gale    
 Grade 2   Mandy Csamer    
 Grade 2/3   Linda Plytas    
 Grade 3   Paul Cressman
 Grade 3/4   Brenda Tvrdy    
 Grade 4   Debbie Cerullo
 Grade 4/5   Gillian Archibald    
 Grade 5       Sara Cheng    
 Grade 5/6   Sephra Khan 
  Grade 6   Gord Baker
 SK Early French Immersion   Lucy Fournier & Jocelyn Magat
 SK Early  French Immersion   Zoë Rankin & Desireh Baghdassarian   
 Grade 1 French Immersion   Alcestis Konstaninou
 Grade 1  French Immersion   Rajindra Alwis
 Grade 1/2 French Immersion   Kelly Marvin    
 Grade 2 French Immersion   Anna-Marie Hafner    
 Grade 2/3 French Immersion   Karen Pace
 Grade 2/3 French Immersion   Jen Smith
 Grade 3/4 French Immersion   Rose Falvo
 Grade 4 French Immersion   Pamela AuCoin    
 Grade 5/6 French Immersion   Peter Palantzas    
 Grade 5/6 French Immersion   Olivia Orton    
  Grade 5/6 French Immersion     Trevor Ellis

Support and Programs

 Primary Physical Ed & Health / Dance / Drama & Visual Arts      Jim Plytas
 Junior Physical Ed & Health / Dance       Sam Katuras
 French Learning Center  Regine Grand-Pierre
 Learning Centre / MART  Shelley Lue-Kim
 HSP  Regine Grand-Pierre
 Music  Aaron Cappel / Karen DeGroot    
 Library   Karen DeGroot
 Visual Arts / Drama / ESL  Dimitra Douzenis    
 Educational Assistants and Special  Needs Assistants Barb Pippow-Sianticos, TBA, Kim Williams

Lunchroom Supervisors

 Freda Azzarello  (Gr. 1-6)  Lynne Gray (Kindie)
 Nansy Kalpouzos-Youssef  (Kindie)  Maria Peramatzis (Gr. 1-6)
 Kana Sunderaeson (Gr. 1-6)  Janet Domenico (Kindie)
 Kyriaki Georgiou (Kindie)  Maggie O'Brian (Kindie)
 Shaneice Rudder-Weekes (1-6)  TBA (Gr. 1-6)