Staff and Classes

Office Staff

 Principal  Allina Lee
 Vice-Principal  Mike Darrell
 Office-Administrator  Sandra Cowen   
 Secretary  Carol Johnson

Caretaking Staff

 Chief Caretaker  Patricia Maher    
 Evening Caretaker  Avery Strok
 Evening Caretaker  Donald McFarlane

Classroom Teachers


FDK Rm 107A Kirk McCullough & Vicky Pasalis
FDK Rm 108 Lorraine Arnone-DiMondo & Sabero Azizi
FDK Rm 109 Tom Recke & Mary Kiriakidis
FDK Rm 207 Aaron Chiu & Sanja Novak
Grade 1 Lisa Nash
Grade 1 Ruth Torchinsky 
Grade 1/2 Sean Gale
Grade 2 Linda Plytas       
Grade 2/3 Mandy Csamer    
Grade 2/3 Paul Cressman
Grade 3 Sari Stillman
Grade 3/4 Brenda Tvrdy    
Grade 4 Sara Cheng
Grade 5 Debbie Cerullo
Grade 5/6 Julia Atkins
Grade 6 Candacy Amsterdam

  
SK Early French Immersion Lucie Fournier & Jocelyn Magat
SK Early  French Immersion Brenda Murphy          
Grade 1 French Immersion Zoe Rankin
Grade 1  French Immersion Rajindra Alwis
Grade 1/2 French Immersion Anna-Marie Hafner
Grade 2 French Immersion Kelly Marvin    
Grade 2/3 French Immersion Jen Smith
Grade 3 French Immersion Karen Pace
Grade 3/4 French Immersion Rose Falvo
Grade 4 French Immersion Pamela AuCoin    
Grade 5 French Immersion Olivia Orton          
Grade 5/6 French Immersion Peter Palantzas        
Grade 6 French Immersion     Trevor Ellis

Support and Programs

Core French/French Immersion Prep                    Alison Lowry
Kindergarten Prep/Gr. 1 Music/Dance        Jim Plytas    
Physical Education/Health/Dance            Sam Katsuras
Physical Education/Health/Dance Gord Baker
MART/RESOURCE Shelley Lue-Kim
HSP/RESOURCE (French Immersion) Regine Grand-Pierre
Music Aaron Cappel
Library and Literacy/Numeracy Support Gillian Archibald
Kindergarten Prep/ESL Dimitra Douzenis    
Educational Assistants and Special  Needs Assistants Barb Pippow-Sianticos, Kim Williams, Joy Uhunmwangho

Lunchroom Supervisors

Freda Azzarello  (Kindie) Suren Thavakaran  (Gr. 1-3)
Nancy Kalpouzos-Youssef  (Gr. 1-3) Dania Nicolaou (Kindie)
Kana Sunderaeson (Gr. 4-6) Janet Domenico (Kindie)
Koulla Georgiou (Gr. 1-3) Alicia Baker (Kindie)
Iona Smith (Kindie) Teresita Abut (Gr. 4-6)
Sara O'Neill (Kindie)