Our Staff

teacher

 

Office Staff
Principal Melissa Spencer
Vice-Principal Debora Ferrari
Vice-Principal Michelle Robinson
Office Administrator Bea Kay
Office Assistant Arlene MacDonald
Office Assistant Sabeen Hauman
Office Assistant Marianne Johnson
Office Assistant (Guidance) Tracey Haywood

 

 

Caretaking Staff
Chief Caretaker Ross (David) Hart
Day Caretaker Andrew Jenkinson
Evening Caretakers Varathan Aiyadurai 
Kayla Allen
Thomas Marshall-Nicol
Shift Leader Susan Young

 

 

Classroom Teachers
Evita Barron Geography, Science
Brian Cassidy Technology Auto
Joseph Chalil  Mathematics, Science
Denise Chan Visual Art, English
Charles Connolly  (ON LEAVE)

Renee Cullen - ACL The Arts

Drama, English
Rudy De Simas - ACL Special Education Special Education, Mathematics, Social Science
Marina Derpanis VSS
Leftheria Dinadis Family Studies
Victoria Donkor Science
Glenn Duncan - ACL HPE/Family Studies BEAP, HPE
Allison Dye English, Mathematics, Music
Alanna Erdalac (ON LEAVE)
Zaida Esguerra Special Education - Developmental Disabilities
Nicole Farmakovski Science
Christine Fenton English, Special Education
Anthony Filopoulos Geography
Queenie Gao Business, Mathematics
Kerry Garnier Special Education - Developmental Disabilities
Catherine Gregorio VSS
Jo Grundy - CL Student Services Guidance
Meredith Gullons (ON LEAVE)
Crista Hassell Englsih, Social Science
Elmi Ibrahim Mathematics
Gabriela Ignat - ACL Mathematics/Numeracy/Business/Computer Science Mathematics
Amanda Ironside History, Music
Andrew Jimenez Computer Science, Mathematics
Jason Koumaris HPE
Susan Larratt-Smith Mathematics
David Lichtenwalter Business
Bill MacKay Science
Gordon MacOdrum Mathematics, Science
Agatha Marinakis VSS
Jackie Matsuoka VSS
Pam McFadyen English, Photography, Visual Art
Jennifer Munro Careers, English, Guidance
Jeremy Murray (ON LEAVE)
Monique Nelson-Guthrie Special Education - Developmental Disabilities
Kiel Nizich HPE
Anthony Nufrio English
Andrien Pargassingh - ACL Student Success and Gifted Guidance
Ryan Petroff Geography
Andrew Plessas Science
Vasile Radu VSS
Chris Rhora - ACL Technological Studies Construction Tech, BEAP,  HPE
Misty Russell - ACL Social Sciences Business, Special Education, Social Science,
Shannon Scholz French, Music
Carolyn Shaw VSS
Shannon Sinclair Family Studies
Lakhwattie Singh - ACL Special Education Special Education
Stephen Smith Civics, History, Social Sciences
Brian Sultana Social Sciences
Harris Sygounas Computer Engineering, Design Technology, Machine
Alexandra Tatsiopoulos CO-OP, English
Robert Taylor - ACL English/French/ESL ESL, French
Holly Townson Social Sciences
Lisa Trotman Science
Konstance Tsavdaris Chemistry, Science
Caroline Tshuma Special Education - Developmental Disabilities
Alison Turnbull Technology
Gerry Ugalde English, HPE
Vaness Vila - ACL Learning Resources/ Literacy English, Library
Erin Vincent VSS
Gary Wang Biology, Chemistry, Science
Tin-Gee Wong - ACL BEAP/Athletics ACL  BEAP/Athletics
Julia Zwaan (ON LEAVE)

 

 

Educational Assistants & Special-Needs Assistant

 

  • Nada Bozic-Conliffe
  • Pirabaaliny Sivapatham
  • Deborah Cole 
  • Lawrence Colley
  • Joanne Elbourne
  • Lesley Kean
  • Anne Dunbar
  • Shelley Samuels
  • Cindy Leroy
  • Susan Simpson
  • Diane Jones

 

Child & Youth Worker
Kristen Bloodworth-Feeney Special Education; Student Success
Vivian Fosu Special Education; Student Success

 

 

Noon Hour Assistants

 

  • Eva Abduayyan
  • Estina Sebastien-Gaetan
  • Thamina Rizvi

 

School-Based Safety Monitors

 

  • Mark Gayle
  • Christian Namuche

 

Social Worker

 

  • Lora Judge

 

Psychologist

 

  • Elizabeth Lynette