Staff

Administration & Office Staff (416) 393-1860

Principal
Ms. Reiko Fuentes
Ext. 20010
Vice-Principal (surnames A - K)

 

Ms. Joanne D'Addio
Ext. 20011

Vice-Principal (surnames L - Z)
Mr. Joseph Ghassibe
Ext. 20012
Office Administrator
Ms. E. De Jesus
Ext. 20001
Office Secretary
Ms. D. Liscoumb
Ext. 20000
Office Secretary
Ms. C. Manolakos
Ext. 20002
Office Secretary
Ms. S. Everett
Ext. 20004
Guidance Secretary
Ext. 20040

 

Caretaking Staff 416 393-1860 Extension 20050

Chief Caretaker Mr. R. Manone
Shift Supervisor T.B.D.

 

Teaching Staff                                               

Mr. R. Basheer Mathematics 
Ms. J. Beattie Special Education
Mr. K. Berger English
Mr. G. Billinghurst History & Physical Education
Ms. K. Brown Physical Education
Ms. L. Burnip English & Drama
Ms. C. Campbell  Arts & English
Ms. M. Carniol EnglishLibrary & Student Success
Ms. A. Chan History
Ms. J. Chung (on leave Semester 1) English & History 
Mr. S. Conley Art
Ms. S. Da Silva  Mathematics
Ms. E. Del Col  English History 
Mr. P. Dinsmore Sciences & Mathematics 
Mr. C. Geomolean Sciences 
Ms. K. Go  Computer Studies & Business
Ms. D. Haines Library
Ms. S. Halas ESL 
Ms. J. Homatidis Physical Education
Ms. J. Ibe Physical Education & Sciences
Ms. R. Jackson Co-Op & Guidance & Special Education
Mr. E. Ketchum Geography & History & Contemporary Studies 
Ms. E. Kim  Business 
Mr. D. Kleiman (on leave for 2020-2021) Sciences
Ms. A. Laki French & Sciences
Mr. E. Lee English
Mr. S. Levy Business & Co-Op
Mr. S. MacDonald Geography 
Ms. A. Matte Mathematics
Ms. L. Mauer History & English  & Student Success
Ms. J. McKinnon  Sciences & Student Success
Ms. E. Monaghan  Sciences
Mr. A. Moore History & English
Ms. D. Moore History & French
Ms. L. Neumann Arts
Ms. J. Ng Guidance 
Mr. A. Oosterhoff Guidance
Ms. M. Papajani Mathematics  & Guidance
Ms. A. Pawlowski French
Ms. J. Pupovac Sciences
Ms. N. Robles Evans Guidance
Ms. M. Roca  English 
Ms. L. Rodopoulos (on leave 2020-2021) English 
Ms. H. Saba Mathematics & Computer Studies
Ms. S. Shyllit  History & ESL
Ms. L. Simas Music
Mr. M. Sinevici Physical Education
Mr. E Sloim Computer Studies
Ms. E. Soneriu Mathematics
Ms. D. Wilk Mathematics