Our Staff

Stay connect with teachers and other staff below.

ADMINISTRATION    
Edwards Lisa Principal
Cho Albert Vice Principal (Surnames H to O)
Lee Daniel  Vice Principal (Surnames P to Z)
Uberoi Tripta Vice Principal (Surnames A to G)
     
CURRICULUM/ASSISTANT CURRICULUM LEADERS
Boon Trish ACL, Visual Art
Gorcey Paul ACL, Science (General) & Eco-Schools
Hann Don ACL, Experiential Learning (Coop, OYAP & SHSM)
Hoff Russell ACL, Special Education & School-Wide Initiatives – Student Leadership
Hope Tiffany ACL, ESL/FSL
Klich Stan ACL, English
Landry Mark ACL, Mathematics
Luberti Romeo ACL, Business, Computer Studies, Information Technology
Mandros Peter ACL, Experiential Learning (Coop, OYAP & SHSM)
McFadden Kim CL, Guidance, Career Ed & Student Success (Counsellor Surnames H to N)
Muller Thomas ACL, Family Studies, Fashion, Hospitality, Parenting & Personal Services
Rogers Derek ACL, Health & Physical Education, Healthcare & SHSM-HW
Savo Mauro ACL, Performing Arts (Drama & Music)
Stavole Lucio CL, Carpentry, Electrical, Plumbing
Trianitafillou Angelo ACL, Health & Physical Education - Athletics
Uhm Esther ACL, Library & Literacy
Voight Peter ACL, Canadian & World Studies, Social Science & the Humanities
White Melanie CL, Special Education
     
TEACHERS    
Baldacchino Louise Teacher, Secondary
Beresford Jessica Teacher, Secondary
Blahey Anne Marie Teacher, Secondary
Blenman Davina Teacher, Secondary
Bloom Claire Teacher, Secondary
Bravo Robert LTO, Teacher, Secondary
Carr Sarah Teacher, Secondary
Chacinski Donna Teacher, Secondary
Cheng Jenny Teacher, Secondary
Conrod Christina Teacher, Secondary
Cormier Mike Teacher, Secondary
Cuevas Christienne Teacher, Secondary
Drory Nomi Teacher, Secondary
Druery Ron Teacher, Secondary
Edwards Ryan  LTO, Teacher, Secondary
Fader Rob Teacher, Secondary
Filip Lynda  Teacher, Secondary
Fox Paul Teacher, Secondary
Furfaro Joe LTO, Teacher, Secondary
Guglielmi Philip LTO, Teacher, Secondary
Kalami Rina Teacher, Secondary
Kavanagh Geoff Teacher, Secondary
Khan Teenat Teacher, Secondary (Counsellor Surnames O to Z)
Krusic Ivan Teacher, Secondary
Lam Jonathan LTO, Teacher, Secondary
Leis Jennifer Teacher, Secondary
Levar Michele Teacher, Secondary
Martins Nicole LTO, Teacher, Secondary
McDonagh Peter Teacher, Secondary (Counsellor Surnames A to G)
McGreal Andrew Teacher, Secondary
Nailer Matt Teacher, Secondary
Naka Keiko Teacher, Secondary
Neri Marlene Teacher, Secondary
Neshevich Paul Teacher, Secondary
Nicolaides Jordan LTO, Teacher, Secondary
Parish Penelope Teacher, Secondary
Persaud Ram LTO, Teacher, Secondary
Peterson Mike Teacher, Secondary
Rasmussen Ryan  Teacher, Secondary
Reeve Amy LTO, Teacher, Secondary
Roman Mike Teacher, Secondary
Rutt David LTO, Teacher, Secondary
Santos Luis LTO, Teacher, Secondary
Schrader Rob Teacher, Secondary
Shebib Suzanna Teacher, Secondary
Sproule Andrew  LTO, Teacher, Secondary
Tang Ivy LTO, Teacher, Secondary
Toffoli John Teacher, Secondary
Tsouluhas Litsa Teacher, Secondary
Van Leur Connelly  LTO, Teacher, Secondary
Waldie Brent Teacher, Secondary
Wawrykow  Martha  LTO, Teacher, Secondary
Wilson Deborah Teacher, Secondary
Young Robert LTO, Teacher, Secondary
Zabielski Waldemar Teacher, Secondary
     
SCHOOL BASED SUPPORT STAFF
Armstrong Rosalinda ACTING, Senior Office Assistant
Bambrough Annette Ed Assistant, Mild to Moderate Needs
Beny Mary Ed Assistant, Mild to Moderate Needs
Brockie Adam Sculpture Technician / Ceramic Technician
Bryan Omar School Based Safety Monitor
Cherry Shannon Child and Youth Worker, SpEd Sch Res Sec
Critselas Fotini Senior Office Assistant
Dhandayuthapani Praveena ACTING, Office Assistant
Douglas Dolores Office Assistant, Permanent 
Douglas Peterson School Based Safety Monitor
Hutchinson Duiet School Based Safety Monitor
Kaneshwaran Thurairajah Laboratory Assistant
Kelly Angela Ed Assistant, Mild to Moderate Needs
Lacombe Dawn Special Needs Assistant
Mancilla Juan School Based Safety Monitor
Martin Duane School Based Safety Monitor
Milton Rosita Ed Assistant, Mild to Moderate Needs
Mokhtari Karchegani Arash Instructor/Lifeguard, Secondary
Pereira Adelino Office Administrator
Purvis Susan Special Needs Assistant
Stamatopoulou Cathy Senior Office Assistant
Sunderji Zubeda Ed Assistant, Mild to Moderate Needs
     
HEAD CARETAKER    
Gouvis George Head Caretaker Code 3


To email any of the above staff type: firstname.lastname@tdsb.on.ca.